Uzależnieni od stresu


Uzależnieni od stresu


Codziennie przeżywamy stres, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę czym właściwie jest “stres”?

Stres (ang. stress ‘naprężenie’) – jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.

W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne. źródło Wikipedia


Jedni przeżywają stres zewnętrznie wybuchając emocjami i generując reakcje na skutek wystąpienia sytuacji. Inni przeżywają wewnętrznie kumulując napięcie w sobie. Oba przypadki ponoszą koszta stresu.

“Nie ma znaczenia przyczyna stresu – tylko jej interpretacja”

Przykładowe czekanie w kolejce może doprowadzać do szału lub radości. Jeden przykład a setki interpretacji. To od Ciebie zależy jakie emocje przeżywasz. Jesteś odpowiedzialny za to jak się czujesz. Oddawanie władzy nad swoimi emocjami jest loterią. Czasami wygrywasz endorfiny, czasami łzy.

Stres nie jest naszym ultimatum. Skoro i tak będzie towarzyszył w naszym życiu, warto zdobyć wiedzę jak uczynić z niego sprzymierzeńca. Brak wiedzy tworzy napięcie = stres. Osoby, które mają tendencję do zamartwiania się, nie mają mniej problemów od tych, którzy z uśmiechem idą przez życie. To od postawy zależy efekt finalny kondycji Twego ciała i emocji.

 

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019