Słownictwo- ABC dobrego wychowania

Sposób w jaki rozmawiamy oraz zasób słów to nasza wizytówka.

Czasy w jakich żyjemy sprawiają, że słowa są skracane dla wygody. Zara, wporzo itp. Niestety różnica pokoleń budzi wiele nieporozumień. Syn z ojcem mogą się nie rozumieć-  mówiąc o tym samym.

Przykład: Mężczyźni nie powinni używać wszędzie  sposobu rozmowy, słownictwa takiego jak meskim-okiem-19353807w gronie kolegów przy piwie. Jeżeli jest to rozmowa na poziomie, kulturalna to owszem. Stworzyliśmy uniwersalny język, który nie pasuje do każdej okazji, środowiska. Należy brać pod uwagę jakie relacje łączą nas z drugą osobą. Z siostrą, rodzicem, babcią rozmowa toczy się w innym stylu niż z ukochaną.

Oceniamy innych po mowie ciała, jak rozmawiają i jakich słów używają. Status społeczny, wychowanie, wykształcenie to tylko kilka wzorców. Można mieć ubogi zasób słownictwa, ale wzbudzać zainteresowanie oraz wysławiać się na poziomie. Najczęściej spotykanym mankamentem jest przeklinanie.

wolnosc-slowa-ale-nie-dla-wszystkich_585851Walka z nawykiem używania słów wulgarnych nie jest łatwa. Ciężko jest wyłapać “wpadki”. Najlepiej poinformować najbliższych, by zwracali nam uwagę. Nagradzać się za dni, kiedy oddalamy się od bezsensownego nadużywania słów na”k”.

Używajmy magicznych: proszę, dziękuję i przepraszam. “Dzięki”, “sory” jest wygodniejsze i takie modne. Jednak prostota i wartość słowa “dziękuję” jest nieoceniona.

Uważam, że w wielu przypadkach cała praca, którą dokonali rodzice poszła na marne. Wychowanie w sposób najlepszy, jaki potrafili zostało stłamszone. Mass mediami i pędem za czymś, za kimś. Sam osobiście przyłapuję się wiele razy, że działam w sposób automatyczny. Odpowiadam w sposób, wręcz niekontrolowany. Jest mi najzwyczajniej głupio i wstyd, że nie posiadam kontroli nad swoją polszczyzną. Jednak, jak w komediach romantycznych, zawsze można coś zmienić.

Polecam zwolnienie tempa. Przesiąść się, z życiowego ferrari i podążać pieszo. Wykonując czynności wolniej- myślimy. Jesteśmy w stanie zastanowić się, przed udzieleniem odpowiedzi. Pielęgnujmy swój warsztat mowy. Obecna sytuacja jest nie do pomyślenia x lat temu. Wzorce medialne powinniśmy zapomnieć. Bierzmy przykład z naszych rodziców, dziadków. Z osób, dla których wartość ma to jak mówisz i co mówisz. Stanówmy przykład kultury osobistej, samej w sobie. Młodsze pokolenia, odzwierciedlają to jak rozmawiasz przez telefon na ulicy, jak zwracasz się do ekspedientki w sklepie… Gra słowem może być niebanalnie oryginalna. To aspekt, który poprawi pewność siebie i poczucie wartości. Warto zaopiekować się tym kontekstem. Wyobraźmy sobie napięcie osób, które przeklinają i prowadzą rozmowę biznesową. Muszą ciągle pilnować się i czują oddech na plecach. To są fakty, których nie trzeba daleko szukać.

sowa-maj-moc-destrukcyjne-przekonania-w-naszym-yciu-870x400Nie znając znaczenia pewnych słów dochodzi do zranienia drugiej osoby. W sposób często nieświadomy. Bombardowani informacjami każdego dnia poznajemy nowe słowa. Sprawdzajmy ich znaczenie. Rozpocznijmy przyjaźń ze słownikiem synonimów. Ciekawe ile kobiet 8 marca usłyszało coś innego niż jesteś piękna.

Piękna- Cudowna, wspaniała, bajeczna, fantastyczna, niebiańska, niesamowita, zapierająca dech, czarująca, olśniewająca…

Każdego dnia używamy dany zasób słów. Ten zasób jest powtarzany codziennie. Jeżeli nie wgramy do naszej bazy danych nic nowego, nie oczekujmy barwnych dialogów.

Smutne jest, że w dobie internetu jako ludzie rozmawiamy mniej. Nie ma komunikacji z sąsiadami w jednej klatce. Nie ma komunikacji w kolejce po warzywa. Nie tworzy się okazji do rozmów.

Serdecznie zachęcam do rozmów. Dialogu kultury, humoru oraz szczerości. Moi drodzy rozmawiajmy. Telefony komórkowe do kiszeni i zwyczajne dzień dobry..

 

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019