Największy błąd w wychowaniu dzieci

Największy błąd w wychowaniu dzieci

Wielu rodziców uważa, że wie jak najlepiej wychować dziecko. Stosuje metody przejęte w spadku po swoich rodzicach. Metody sprzed kilkudziesięciu lat oparte o ich obecne doświadczenie. Nie w tym nic złego, lecz statystyki pokazują, że połowa rodziców nie potrafi wychować dziecka. Rodzice mają problemy w związku, karierą, dążeniu do celu i te negatywne wzorce przekazują swoim pociechom. Mają dobre zamiary, jednak to za mało…

Jaki jest największy błąd w wychowaniu dzieci?

“Utrata szacunku”


I Dialog

Jest niedzielny wieczór. Toczy się dialog:

Mama: Marcinku posprzątaj pokój bo jest bałagan

Marcinek nie reaguje i nie wstaje od komputera

Mama:Marcin, nie będę powtarzała dwa razy, masz to zrobić

Marcinek nadal nic

Mama krzycząc:Marcin zrób porządek natychmiast, czy ja muszę wszystko za Ciebie robić!

Marcinek:Posprzątam za 10 minut

Mija 10 minut…

Mama:Jak nie posprzątasz natychmiast, masz szlaban na komputer i kieszonkowe przez tydzień czasu

Marcinek słyszał to zdanie setki razy i wie, że nie ma w sobie siły sprawczej, gdyż mama i tak sprząta pokój za niego

Mama:(płacz i krzyk) Masz ostatnią szansę, albo tego pożałujesz!

Marcinek przygląda się wściekłej mamie, ale ma w sobie spokój, który mówi mu, że to minie za kilka minut.

Miał rację. Tego wieczora nie musiał sprzątać pokoju. Wracając w poniedziałek po szkole, pokój był posprzątany. Znowu wygrał.


II Dialog

Mama jest w sklepie z Marcinkiem. Nagle on zauważa samochód zabawkę.

Marcinek:Mamo proszę kup mi ten samochód bardzo mi się podoba

Mama: Nie ma mowy

Marcinek:Będę sprzątał i zrobię co zechcesz

Mama ignoruje

Marcinek:(płacz) Chcę ten samochód!

Mama:Nie drzyj się bo ludzie patrzą

Marcinek:(płacz i  krzyk) Chcę ten samochód, chcę samochód, chcę samochód

akcja trwa 3 minuty Marcinek wyszedł ze sklepu z nowym samochodem. Wygrał.

Za każdym razem, gdy czegoś chce staje się nieznośny. Płacz zapisał się jako nawyk do osiągania celu. Tak został wychowany.


W obu przypadkach widzimy te same schematy. Rodzic żąda od swojego dziecka posprzątania pokoju, lub zachowania spokoju. Dziecko wraca myślami, czy taka sytuacja miała miejsce w przeszłości. Dziecko nie reaguje spontanicznie- reaguje nawykowo. Tak został wychowany i to nie jest jego wina. Jeżeli mówisz, że dasz szlaban lub zabierzesz kieszonkowe musisz to zrobić. Dziecko będzie nieświadomie czekało na karę. Konsekwencje utożsami z szacunkiem. Pomyśli i poczuje ” Mój rodzic jest wiarygodny”. Może mówić, że to najgorszy dzień jego życia, ale w głębi czuje ogromny szacunek, że rodzic dotrzymał słowa i go ukarał. Dlaczego masz taki szacunek do policji jak zostajesz zatrzymany za przekroczoną prędkość? Bo wiesz, że na 99% zostaniesz ukarany. Wiesz, że policjant powie “należy się mandat 100zł”, po czym ten mandat wypisze. Jest wiarygodny- zrobił to co powiedział.

Dzieci testują rodziców. Kobiety testują mężczyzn. Na wielu etapach życia jesteśmy sprawdzani, czy to co mówimy ma pokrycie w czynach. Jeżeli odpuszczasz dziecku, bo Ci go szkoda utracisz szacunek. Żadna atrakcja ani prezent tego szacunku nie zwróci. Dziecko nadal będzie podświadomie Tobą pomiatać, oczywiście niedosłownie.

Naucz się wypowiadać asertywnie, mów co czujesz. Przedstaw jasną sytuację dziecku, co się stanie jeżeli czegoś nie zrobi, jaki to będzie miało wpływ na Wasze relacje. Dotrzymaj obietnicy, jeżeli dziecko zareaguje ignorancją. Im bardziej wybuchnie, to znak że wiele razy utraciłeś szacunek i nie dotrzymałeś słowa.

Rodzice, którzy mówią, że mają dobre serce, mają mniejsze umiejętności. Są wykorzystywani emocjonalnie i finansowo. Niepowodzenia zrzucają na to, że tak mocno kochają swoje dzieci.

Odzyskaj szacunek w oczach swoich dzieci. Dotrzymuj słowa i bądź rodzicem do naśladowania. Jeżeli nie masz szacunku do siebie, nie będziesz w stanie przekazać tej wartości dziecku. Zacznij wtedy od siebie.

Ł.R.

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019