Kłótnie w związku- jak wyglądają z perspektywy kobiety?

Jesteś dumna ze swojego partnera?

Spójrz wieczorem okiem obserwatora, a nie partnerki. Zauważ jaki jest Twój partner. Czy obraz tego człowieka, pokrywa się z obrazem na początku znajomości? Wiele związków zrzuca winę na “związek”. Pytając ich co to znaczy, ciężko uzyskać sensowną odpowiedź. To jakbyśmy obwiniali farbę do włosów dającą inny kolor, niż zakładałaś. Związek w dialogu par to symbol, prezentujący wartości i przekonania. Sam w sobie jest bezbronny- dlatego tak łatwo go obwinić i uciec od odpowiedzialności.

Wina leży zawsze po obu stronach

Być może masz powód do obwinienia partnera. To jak pokierujecie proces, świadczy o świadomości własnych systemów obronnych. Zadaj sobie pytanie podczas kłótni “ile mam teraz lat?”. Być może wpadasz w regresję wieku i komunikujesz się z poziomu dziecka. Dziecka, które było krytykowane i oceniane. Nie myślisz z poziomu dorosły i reagujesz automatycznie.

Schemat kłótni

Musi być powód do kłótni. Pary, które tworzą spokojny związek, czasami celowo prowokują awanturę. Byle skonsumować dawkę nowych emocji np. popularne rozstania i powroty w liczbie dwucyfrowej. Gdy jest powód- uruchamia się ego po obu stronach. Rzekomo winny, nie chce oddać władzy i przeprosić, czego oczekuje druga strona. Druga strona nie chce zrezygnować z faktu, iż ma rację. To oznaczałoby, że poniesione koszta energetyczne podczas kłótni- były bez sensu, bo inicjatorka nie osiągnęła celu. Ego nie chce stracić twarzy i nie dopuści do tego. Mamy dwa światy, dwie wersje, wszystko to odmienne bieguny. Czytając to, nie trzeba znajomości psychologii, by zauważyć niskie szanse na kompromis. Kłótnia pochłania zasoby energetyczne, kończy się z różnym skutkiem. Najczęściej jedna strona obraża się i zamyka w sobie na kilka dni. Po czym następuje pogodzenie- nowe emocje jako nagroda za cierpienie i trud.

To niesamowite, że ten nawyk i schemat może trwać latami, lecz pary tego nie dostrzegają.

Ciało

Jest częstym i łatwym polem do wytykania niedoskonałości. Jeżeli partner nie buduje poczucia własnej wartości “poza nim” może mieć kłopoty. Mężczyzna zrzucający kilogramy budzi w oczach kobiety szacunek. Mężczyzna, któremu urósł duży brzuch po ślubie, budzi w kobiecie dysonans. Obraz jest inny, niż ten sprzed ślubu. To uczucie bywa automatycznie przywołane podczas kłótni. Mówi o tym, że kobieta skrywa w sobie emocje z tym związane i nie pozwoliła im wcześniej ujrzeć światła dziennego. Wystarczyłaby wcześniejsza rozmowa. To, że partner przytył jest czymś spowodowane. Panie widzą efekt, zamiast skupić się na przyczynie. Dobra wiadomość jest taka, że waga ciała=waga psychiki. Człowiek zmienia kilogramy w głowie, później fizycznie. Można to naprawić.

Osoby trzecie 

Różnica zdań? Angażując rodziców lub znajomych do Waszego świata- jest błędem. To jakbyś pozwoliła mężowi iść na striptiz, bo boli Cię głowa. Obrażanie się, angażowanie innych to ucieczka od problemu. Skoro dotyczy to Was obojga- tylko Wy możecie nad tym pracować.

Typy osobowości

Jakimi typami osobowości jesteście? Warto w ramach zabawy sprawdzić kto jest kim? Czy Wasza rozmowa to: dorosły-dziecko? dorosły-dorosły? ojciec-córka? itd. Nie znając tej płaszczyzny, trudno Wam będzie wypracować zdrowe relacje. Niewiedza sprawi, że wynik kłótni to loteria. Loteria w uczuciach to tykająca bomba… naucz się ją rozbrajać.

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019