O czym najtrudniej rozmawiamy?


O czym najtrudniej rozmawiamy?


Codziennie poruszamy wiele tematów. Człowiek jako istota społeczna na bieżąco wymienia informacje z innymi. Dzielimy się swoimi sukcesami jak i porażkami. Nie zawsze oczekujemy rozwiązania, lecz wysłuchania. Chęć bycia wysłuchanym jest mocno pożądana w czasach zamykania się w sobie i swoim domu. Możemy na bieżąco wyrzucać z siebie to co nas boli lub gromadzić latami to z czym mamy problem.

Dlaczego jedne tematy poruszamy bez mrugnięcia okiem, zaś inne łapią nas za gardło i karzą milczeć?

Najłatwiej rozmawia się o banałach. Pogoda, praca, przedmioty. Podtrzymywacze rozmowy nie stanowią w nas kosztów emocjonalnych. Czujemy się dobrze, gdy o nich mówimy. Czujemy się dobrze, gdy o nich nie wspominamy.

Zachodzą ciekawe reakcje, gdy do naszej uczty dialogu dorzucimy emocje.

Bywa tak, że ojciec nie wie jaki jest ulubiony zespół piłkarski jego syna. Matka nie zdaje sobie sprawy z jakimi kompleksami walczy jej córka. Szef nie rozumie skąd w pracownikach tyle dystansu. W miejscach, gdzie konwersacja powinna osiągnąć poziom mistrzowski- jest na poziomie przedszkola. Nasze ego znajduje w jednej chwili setki zamienników, by powiedzieć coś innego, niż to co leży nam na sercu.

Pary po wielu latach stażu mogą nie znać swoich ulubionych pozycji seksualnych i potrzeb. Kochają się jak nikt inny, ale seks to temat tabu. Młody przedsiębiorca walczy ze wzorcami biedy, gdyż każda rozmowa o pieniądzach, była w domu uznana za niepotrzebną i złą.

Kto ponosi winę za brak skutecznego dialogu? Nie ma jednostronnej winy. Zrzucanie winy na jedną osobę to popularne koło ratunkowe. “Mąż mnie nie rozumie”. “Dzieci żyją w innym świecie”. “Mój szef myśli tylko o sobie”. Kunszt zgrabnej komunikacji polega na staniu się wytwornym rozmówcą. Jeżeli Ty zainwestujesz w siebie zawsze zwiększysz szansę na uniknięcie nieporozumień. Chodzi tutaj o odpowiedzialność.

Możemy nie wynieść z domu zasad jak odnaleźć się w życiu, ale czy to wytłumaczenie na słabszą pracę, marne relacje z partnerem, czy konflikty w szkole?

Jeżeli nie zostaniesz prezydentem nie masz co liczyć na doradcę. Ze wszystkim musisz zmierzyć się sam. Zawsze, gdy usłyszysz w głowie głos “To jego wina”, to znak by pracować nad sobą. To fascynujące, że jedno zdanie, jeden przekaz możemy przedstawić na wiele sposobów. Błędy w komunikacji pojawiają się, gdy chcemy przekazać A, zaś odbiorca zrozumiał B. Dobre intencje niestety nie wystarczą.

Nie lubimy mówić o wartościach, emocjach, o tym co leży głębiej poza tradycyjnym “Jak leci?”.

Warto odnaleźć w życiu takie obszary, w których byliśmy pasywni emocjonalnie. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czy partner, rodzina, dzieci na pewno wiedzą kim jestem. Jeżeli nie, to co jest blokadą przed otworzeniem się?

 

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019