Czy nienawidzisz swojej pracy?


Czy nienawidzisz swojej pracy?


Podejście do pracy zależy w dużej mierze z jakiego jesteś pokolenia.

Baby Boomers 1946-1964

Pokolenie X 1965-1979

Pokolenie Y Milenialsi 1980-1995

Pokolenie Z 1995- do teraz

Nie warto odbierać powyższych dat dosłownie, wiele źródeł podaje przedział dat różniący się o kilka lat. Widzimy różnice pokoleniowe, czyli każdy inaczej odbiera podejście do pracy. Często słyszymy opinie, że jedna osoba jest zadowolona z pewnej pracy zarabiając stałą pensję na średnim poziomie, natomiast milenialsi dążą do miliona przed trzydziestką. Powstaje wiele sporów w tej dziedzinie głównie z braku zrozumienia potrzeb i nawyków kulturowych. Odstawmy na bok te odmienne postawy wobec pracy. Skupmy się na skutkach.

Instytut Galuppa podaje, że dwie trzecie Polaków nie lubi swojej pracy. Jak byś opisał osobę, która narzeka na swoją pracę? Spis cech jest powtarzalny i mocno wkracza w postawę roszczeniową i atakującą. Można mieć świetną pracę, jednak bez harmonii w życiu nawet taka praca stanie się udręką. Wiele osób nie tyle nie lubi swojej pracy, co swojego życia jako takiego. Zapytani o przyczynę takiego stanu rzeczy- na ostatnim miejscu przytoczą swoje decyzje z przeszłości. Każdy z nas w procesie rozwoju przechodzi różne etapy. Czasem lepsze, czasem gorsze. Problem pojawia się, gdy człowiek od kilku lat tkwi w emocjonalnym znaku zapytania “co mam dalej robić?”.

Często powtarzam “Gdyby narzekanie było płatne osiągnąłbyś sukces dwa razy szybciej”. Żyjemy w takim biegu, że nie mamy chwili na zastanowienie się “co chcę w życiu robić?”. Brzmi to absurdalnie, biorąc pod uwagę możliwość tworzenia czasu wolnego- dla siebie.

Narzekanie na pracę to narzekanie na środowisko i kontekst, w którym jesteś. Menedżerowie, którzy nie postawili pewnej firmy na nogi- zrobili to w innej części świata z doskonałym wynikiem. Nie mówią “jestem do niczego bo źle zarządzam”. Ludzie mają ogromny potencjał. Nie zrzucaj winy na swoje umiejętności, tylko zmień środowisko i rób to dalej- jeżeli sprawia Ci to przyjemność. Narzekanie na pracę jest łatwe i pospolite. Jest to bezcelowa praca nad wynikiem, a nie przyczyną. Należy odwrócić zamiary i skupić się na postawie.

Pracodawcy nie zdają sobie sprawy z poziomu niezadowolenia pracowników. Pracownicy nie posiadają odwagi, by porozmawiać o swojej przyszłości w firmie. Na osiem godzin stajemy się wzorowymi uczniami, którzy po złości nie odrabiają lekcji, by zaniżyć wyniki firmy? Oczywiście w praktyce to wymaga wysiłku i świadomości “czy mogę sobie na to pozwolić mając kredyt?”. Brak działania, to także działanie. Czasy , w których żyjemy nie rozwiązują problemów za nas. Każda sprawa odłożona na później- ma konsekwencje w przyszłości… mniejsze lub większe. Im wcześniej zadbasz o sobie, tym lepiej. Oczekując, że jutro nastroje w pracy się nagle zmienią- oszukujesz sam siebie. Ponosisz koszta emocjonalne oraz finansowe. Niezadowolenie z pracy jest kosztowne. Pracownicy odreagowują w różny sposób tworzeniem nałogów- resetu, odskoczni.

W nienawiści do pracy spotykamy efekt tłumu. Rzadko kiedy tylko jedna osoba nie lubi swojej pracy. Ta negatywna postawa jest przekazywana z rąk do rąk. Pracownik mimo dobrych zamiarów może nie wiedzieć, dlaczego mu się nie podoba- przecież zawsze narzekamy na papierosie. Twoja kariera jest w Twoich rękach. Środowisko nie pozwoli Ci wyrwać się do innej pracy, byś miał lepiej niż oni. Jeśli chodzi o sprawy zawodowe bądź lojalny wobec pracodawcy.

Odpowiedz sobie na pytanie: “Czy nie lubię swojej pracy, czy swojego życia?”

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019