Czy uczymy się tylko na własnych błędach?


Czy uczymy się tylko na własnych błędach?


Popełnianie błędów to integralna część naszego życia. Czy tego chcemy, czy nie musimy nauczyć się życia między sukcesem i porażką.

Lubimy zwyciężać, mieć rację, być w centrum uwagi, gdyż jest to przyjemne. Popełnianie błędów zawsze boli. Dotyka naszych emocji i  ciała wpływając na poczucie własnej wartości. Większość ludzkich problemów została opisana w książkach. Przyczyny oraz rozwiązania.

“Wystarczy na kilka lat stać się molem książkowym i cieszyć się ze wspaniałego życia?”

Niestety cudze problemy bywają dla nas obojętne. Lubimy doradzać, gdyż nic to nas nie kosztuje i nie ponosimy za to odpowiedzialności. Nawet problemy naszych najbliższych nie zawsze kształtują w nas postawę odporną na podobne dylematy. Córka rozwodzi się jak jej matka, syn alkoholika ma problemy z alkoholem, uczeń zaczyna palić, by być zaakceptowanym w nowym środowisku. Jedni uznają to za przypadek, inni za los i przeznaczenie.

“Własne błędy traktujemy poważnie”

Wracamy do nich wspomnieniami, chcąc zmienić przeszłość.  Słynne powiedzenie “bycia na dnie” sugeruje, że dopiero sprawdzając na własnej skórze przekonujemy się do trafności własnych decyzji. Nie lubimy, gdy ktoś decyduje za nas. Być może w głębi sądzimy, że ktoś ma rację, ale nie chcemy tego pokazać. Szkodzimy najbardziej sobie. Z własnych porażek wyciągamy najcenniejsze lekcje, gdy odbieramy i przeżywamy je wszystkimi zmysłami. Cudze problemy przeczytane w książce lub podpatrzone w serialu nie mają takiej mocy sprawczej, by nas ruszyć do działania.

Dalsza część w filmie na kanale youtube.

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019