Czy powinniśmy wstydzić się swoich złych nawyków?

Czy powinniśmy wstydzić się swoich złych nawyków?

 

W dobie kreowania ludzi zawsze szczęśliwych i uśmiechniętych powstaje syndrom nakładania maski maszyny odpornej na ból fizyczny i emocjonalny. Reklamy, znajomi, sąsiedzi, autorytety, model życia generuje co raz większe napięcie między byciem sobą a supermenem w cudzej skórze.

Złe nawyki to część nas, czy tego chcemy, czy nie.

Proces dojrzewania młodej osoby jest niczym innym jak zmianą złego nawyku w pozytywny lub neutralny. Wmówiona z otoczenia chęć bycia cool może doprowadzić do zaburzenia poczucia własnej wartości. Kochamy naszych znajomych za to jacy są “na prawdę”. Kochamy naszych rodziców jacy są “na prawdę”. Kochamy naszego partnera za to jaki jest “na prawdę”. Uświadomienie sobie tego dodaje otuchy i więcej wolności w wyborze życiowej ścieżki.

Warto zaakceptować swoje nawyki i je docenić. Nie wzięły się znikąd. Złe nawyki są z reguły mocno nacechowane emocjonalnie, dlatego mają na nas większy wpływ. Chcąc być wspaniałym obywatelem pozbywamy się naszej drugiej strony, która bywa ciemniejsza.

Nawyki same w sobie są tylko narzędziem.

Osoba podatna na złe nawyki odkryje coś wspaniałego dowiadując się w jakich okolicznościach tworzy swoje przyzwyczajenia. Nie jesteś w stanie zmienić się z dnia na dzień, dlatego obwinianie się pogarsza nastrój.

Rodzic powinien uszanować złe nawyki dziecka, gdyż ich wartość emocjonalna posiada ogromną energię do zmiany. Rodzic powinien skupić się, by to wykorzystać i pomóc wyznaczyć kierunek. Nic więcej. Dziecko zawsze zrobi odwrotnie, gdy poczuje, że rodzic odbiera mu władzę w podejmowaniu decyzji.

Nie powinniśmy wstydzić się swoich złych nawyków, ponieważ oznaczałoby to wyzbycie swojego Ja. To co robimy w życiu i z czego nie jesteśmy zadowoleni to tylko moment. Mało kto pielęgnuje wszystkie swoje złe nawyki od dzieciństwa do starości. Większość z nich zostaje zutylizowana na rzecz “nowych narodzin”.

Złe nawyki sprawiają, że jesteśmy oryginalni. Pragnę zauważyć, że starając się zawsze wypaść jak najlepiej, po jakimś czasie niczym aktor opadamy z sił. Warto dobrać towarzystwo, które akceptuje nas i nasze złe nawyki.

Małżeństwa, wspaniała praca, kontakt z rodziną- to wszystko potrafi rozpaść się w mgnieniu oka, gdy ukrywaliśmy to jacy jesteśmy na prawdę. Nie daliśmy szansy poznać swoich złych nawyków. Nagłe pokazanie swojej drugiej strony jest zbyt mocne, by druga osoba to zrozumiała.

Każdy zły nawyk dojrzewa i się starzeje. To od nas zależy, któremu pozwolimy odejść…

Ł.R.

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019