Czy byłeś krytykowany w dzieciństwie?


Czy byłeś krytykowany w dzieciństwie?


Ten głos w głowie dorosłego człowieka mówiący “nie zasługujesz”, “nie warto” jest taki sam jaki był w dzieciństwie. Twoi rodzice swoją postawą sprawiali, że zmieniałeś ten głos na pozytywny lub negatywny. Jako młode osoby szukamy wzorców, z którymi możemy skonfrontować nasz światopogląd. Wyobraźnia i chęć do działania zostaje podsycana lub gaszona na starcie. To ciekawe, że wchodzimy w dorosłość z mocnymi postawami wobec siebie i życia. One nie spadły z nieba, ani nie powstały z dnia na dzień.

Jakie to ma dla nas znaczenie?

Jako rodzic możesz ocenić w jakiej kondycji jest poczucie własnej wartości Twojego dziecka. W jakim środowisku przebywa, czy jest lubiane, jaki ma najczęściej nastrój, o czym marzy etc. Rodzice widząc dziecko, które coraz gorzej się uczy, zamyka w pokoju, przyjmuje postawę obronną szukają winy wszędzie tylko nie w sobie. Krytyka dla młodych osób to hamowanie rozwoju. Zestaw wartości, w które wyposażysz dziecko pomaga mu przetrwać w szkole i życiu codziennym. Im słabsze są fundamenty, tym słabsze wyniki w nauce i kontakcie z rówieśnikami. Nie jest to kwestia materialna. Często dzieci z ubogich rodzin stają się liderami, gdyż szybciej wykształciły cechy przywódcze.

Ocena wyników to lustrzane odbicie samooceny dziecka. Daj mu jak najwięcej, by nie nadrabiało strat w życiu dorosłym co nagminnie ma miejsce.

Krytyka nie motywuje i to jej największy skutek uboczny. Często nie jest ani konstruktywna ani przekazywana w sposób neutralny. Dominuje agresja słowna co zamyka dziecko na otoczenie. Rodzicie nie zdają sobie sprawy, że ich brak umiejętności wynika również ze złego wychowania. Skoro ofiarowali wszystko co posiadali intelektualnie, nie mają skąd czerpać nadwyżki do wytworzenia potencjału. To tak jakbyś nauczył się podstawowych chwytów do gry na gitarze i starał się zagrać skomplikowane utwory. Być może brzmienie będzie podobne do oryginału, lecz finalnie i tak fałszujesz.

Ważny jest fakt zdania sobie sprawy, czy dzieciństwo nas budowało, czy podcinało skrzydła? Ludzie, którzy traktują ten okres czasu jako usprawiedliwienie swoich niepowodzeń cierpią dwa razy. Nie nauczyli się na błędach co odbiera im wiarę w siebie generując niskie poczucie własnej wartości.

Jeżeli byłeś krytykowany w dzieciństwie nie ma znaczenia ile masz lat, gdyż jest to plastyczne. Od tej chwili powinieneś wychować siebie na nowo. To wymaga wysiłku i pracy i wbrew pozorom nie jest dziecinnie proste…

Ł.R.

Łukasz Rożewski

Twórca

ŁUKASZ JEST AUTOREM REDVOUX.PL. REALIZUJE SIĘ PISZĄC ARTYKUŁY, TWORZĄC NA YOUTUBE, PROWADZĄC KONSULTACJE. JEST OBSERWATOREM LUDZI, DLA KTÓRYCH TWORZY I ICH WSPIERA.

Brak Komentarzy

Wyjdź i Odpowiedz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

© Redvoux.pl Łukasz Rożewski 2019